לקסיקון משפטי

לעתים קרובות אנחנו קוראים מאמרים משפטיים ולפתע נתקלים במושג שאנחנו לא מכירים טוב מספיק או אפילו לא מכירים אותו כלל. המושג שמשתלב במאמר עוצר את שטף הקריאה, קוטע את חוט מחשבתנו ומקשה עלינו להבין את הטענה של אותו מאמר.

כדי להימלט מהקושי של מושגים בלתי ידועים, קיים בתוך הבלוג "אסטרטגיה ומשפט" לקסיקון משפטי, שבו מוגדרים מושגים שמופיעים לעתים קרובות במאמרים. המושגים הללו ממויינים לא לפי סדר חשיבותם, אלא רק לפי כמות הופעתם במאמרים.

כמות המושגים בלקסיקון הולכת וגדלה, כאשר בכל פעם אנו מוסיפים מונח חדש. כמובן שנשמח אם תבקשו מאיתנו ליצור מונח חדש ללקסיקון, ונשמח עוד יותר אם תתרמו לנו מונח משלכם. מונחי אורחים יקבלו כמובן את הקרדיט הראוי, ככל שנחליט להכלילם בלקסיקון. איננו מתחייבים להכליל מונחים כלשהם בלקסיקון, כל מונח שיכלל פה יצטרך לעבור קודם כל ביקורת, לוודא שהוא מתאים ללקסיקון. התנאים שבהם מונח צריך לעמוד הנם: הוא צריך להיות קצר, קולע, ומאוד-מאוד מדוייק.

הלקסיקון מחולק לפי נושאים המסודרים בינם לבין עצמם בסדר אלפביתי:

בתי משפט

ערך זה עוסק במושגים מתחום סדרי הדין האזרחי והפלילי, ומתחום הראיות. המונחים מסבירים בקצרה את המשמעות של כל אחד בהם. ניתן למצוא בערך זה את המונחים: אכיפת פסק חוץ, בוררותחוק בתי המשפטצווים זמנים, עדות בעל פה כנגד מסמך בכתב, גילוי מסמכים, שאלונים, עד עוין, הליכים מקדמיים במשפט, השתק עילה, סדר דין מקוצר, סדר דין מהיר, עדות של מומחה, ערעורעיקול זמניפגרת בתי המשפטצו מניעה קבועתביעת סרק וכיוב'. הערך תומך במאמרים בתחום בתי המשפט, כגון: גילוי מסמכים זה עניין של אסטרטגיה משפטיתמה צריכה להיות האסטרטגיה התקשורתית בזמן ניהול משפט, מה עושים כשהצד השני מגיש תצהירים רגע לפני הדיון וכיוב.

בנקים, שטרות והוצאה לפועל

ערך זה עוסק בדינים השונים הקשורים למערכת הבנקאות, למסמכים סחירים ולחובות בהוצאה לפועל. הערך מספק תיאור קצר למושגים הבסיסיים בתחומים הללו, ובהם: שטר חובתספורת (של אגרת חוב) והוצאה לפועל.

דיני חוזים

דיני חוזים עוסקים בהתקשרויות פרטיות בין בני אדם, שבאות לידי ביטוי בכריתת חוזה. חוזה אמנם יכול שיהיה בעל פה, אלא שרוב החוזים שאנחנו מכירים הם מסמכים בכתב, שצריכים לעמוד בכללים הבסיסיים שנקבעו בחוק כדי להפוך לחוזה, שהם גמירת דעת ומסוימות. במסגרת ערך זה ישנם מושגים דוגמת: אכיפת חוזה חוזה אחיד, גרם הפרת חוזה, פיצויים בשל הפרת חוזהתנאי יסודי בחוזה ועיפרון כחול. המושגים תומכים במאמרים, כגון: ההבדל בין חוזה רגיל לחוזה אחיד.

חברות ושותפויות

ערך זה עוסק בישויות משפטיות שאינם בני אדם, כלומר תאגידים, וכן בשיתוף פעולה של בני אדם לצורך הקמה או ניהול של עסק משותף. ניתן למצוא כאן את הערכים: דירקטוריוןהסכם מייסדים והסכם שותפות,  ועדת תגמולחברה מפרהמהן מניות בחברהמהי מניית שליטהמריבות בין בעלי מניותסכסוך בין בעלי מניותתקנון של חברה, קיפוח בעלי מניות וערכים נוספים.

פירוקים, פשיטות רגל והסדרי נושים

ערך זה כולל מושגים מתחום דיני האינסולבנטיות, כלומר – חדלות הפירעון. מאחר שמדובר בתחום נישה שהרבה אנשים אינם מצויים בו, יש ריבוי של מושגים שיתמכו במאמרים. למעשה, המושגים הראשונים בלקסיקון שלנו היו בתחום הזה. בין המושגים שניתן למצוא בערך הזה: נושים בדין קדימה, פשיטת רגל, ההבדל בין פשיטת רגל לבין פירוק, הקפאת הליכים, הסדרי נושים, התראת פשיטת רגל, נאמן בפשיטת רגל, חדלות פירעון, ותספורת של אגרת חוב.

מושגים משפטים נוספים

כאן נמצאים כל המושגים שלא נמצאה להם אכסניה אחרת.

 

לתיקונים, שינויים, ויצירת מושגים משלכם השתמשו ב"יצירת קשר". כמובן שהקרדיט יינתן ליוצרים של מושגים שיימצאו מתאימים לפרסום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *