על הבלוג

הבלוג עוסק בהיבטים מרכזים הקושרים את עולם התכנון האסטרטגי לעולם המשפט. ההיבט הנפוץ יותר הוא תכנון וביצוע של אסטרטגיה בזמן ניהול ההליך המשפטי. ההיבט השני, מדבר על המשפט ככלי אסטרטגי להשגת מטרות.

תמונה של כלי שחמט מסודרים על כרך פד"י של בית משפט עליון
שחמט בבית המשפט: הצורך לדעת לתזמן מהלכים

המפקד הפרוסי קרל פון קלאוזוביץ, התבטא כי "המלחמה אינה אלא המשך המדיניות בצורות אחרות". מתברר שלעתים גם ההליך המשפטי הינו המשך המשא ומתן באמצעים אחרים. לעתים הוא אף מעבר לזה: אמצעי כוחני ומתוחכם להשגת מטרות כלכליות, מסחריות וחברתיות. ההליך המשפטי הוא כמו לוח שחמט, המחייב את עורכי הדין המשתתפים בו לתכנן אסטרטגיה ארוכת טווח. כזו שצופה כמה מהלכים קדימה.

כבשחמט, גם בהליך המשפטי חשוב לתכנן את המהלכים בטרם ביצועם ולנסות לצפות את מהלכי היריב. כמו בשחמט, גם בהליך המשפטי טעות בהזזת הרץ במהלך השלישי תוביל לשחמט בסיום המסע של היריב.

‏למי מיועד הבלוג?

הבלוג מיועד לעורכי דין; לאנשים הקרובים לתחום המשפטי; ללקוחות צמאי ידע; לבעלי עסקים; ולבעלי מקצועות חופשים שונים הנתקלים בבעיה משפטית מורכבת או עשויים להיתקל בכזו. הוא מיועד גם לאנשים המתעניינים בהליך המשפטי ובסודותיו. הבלוג מעניק לקוראיו ערך מוסף לידע המשפטי שלהם. הוא מצייד אותם בכלים שיסייעו בתכנון הליכים משפטיים, בעיקר אלו המורכבים והמשתרעים על פני זמן ארוך.

במקצוע עריכת הדין חלו שינויים שהובילו למהפכה ברמת הייצוג המשפטי. עד לפני חמש עשרה שנה עורכי דין ותיקים עמדו בחזית הייצוג בבתי משפט. כיום כשבעים אחוזים מכלל עורכי הדין הפעילים הם בעלי ותק של פחות מחמש עשרה שנה. רובם בעלי ותק פחות בהרבה. כתוצאה מכך לרבים חסר הניסיון הדרוש לשם גיבוש אסטרטגיה משפטית. עניין זה משמעותי היות שהאסטרטגיה היא בין הדברים החשובים ביותר בניהול תיקים מורכבים. בבתי הספר למשפטים מלמדים עקרונות משפטיים מופשטים, אבל לא כיצד לנהל משפט. לא מלמדים מהי אסטרטגיה משפטית. את החסר הזה שואף הבלוג למלא.

עורך דין ניר גולן

עו"ד ניר גולן הנו עורך דין בתחום דיני החברות. הוא הוסמך לעריכת דין בשנת 1996. זאת לאחר שהתמחה במשרד עורכי הדין ד"ר יוסי שגב ושות'. עו"ד גולן אוחז בתואר שני במשפט מסחרי מאת אוניברסיטת תל אביב; תואר ראשון במשפטים מאת אוניברסיטת תל אביב; ותואר ראשון במדעי המדינה ובהיסטוריה כללית מאוניברסיטת חיפה. את עבודת הגמר בתואר השני הוא עשה על ניהול של חברות בשיקום ובהקפאת הליכים. עו"ד גולן פרסם ספר שעוסק כולו באסטרטגיה ובטקטיקה המשפטית, ושמו: אסטרטגיה וטקטיקה במשפט (בורסי, 2018).

עורך דין ניר גולן
עורך דין ניר גולן

עו"ד גולן עוסק בסכסוכי שותפים, בהם הוא פועל הן כמייצג והן כמגשר. נוסף על כך הוא עוסק בייעוץ אסטרטגי משפטי לעורכי דין ולחברות. במסגרת זו הוא מלווה מערכות משפטיות מסוגים שונים ותורם לניהולן מהידע המשפטי-אסטרטגי שלו; בהתוויית אסטרטגיה בסכסוכים מורכבים; בייעוץ ובגישור לסכסוכי שותפים. עורך דין גולן מרצה בפורומים שונים בנושאים של ליטיגציה; סכסוכי שותפים ומאבקי שליטה בין בעלי מניות.

אתם מוזמנים לשתף בכל בעיה מעניינת שיש צורך בתכנון אסטרטגי-משפטי על מנת לפתור אותה. תקוותנו היא לסייע בשיפור החשיבה האסטרטגית-המשפטית; ובהרחבת התובנות בדבר הדרך הנכונה בה יש לנהל הליכים משפטים.

תוכן הבלוג

כל האמור בבלוג זה הינו בגדר תיאורים כלליים. בבלוג מתוארים מצבים כלליים ולא עניינים משפטיים פרטניים. בוודאי שאין בו עצות משפטיות פרטניות. אין להקיש מהאמור בבלוג על מקרה כזה או אחר. אין באמור בו משום ייעוץ משפטי כלשהו. מי שיש לו בעיה משפטית כלשהי חייב להיוועץ עם עורך דין, ולא להסתמך על עצות שניתנות בבלוג. מי שמשתמש בידע שרכש מהבלוג הזה לצרכים משפטיים – עושה זאת על אחריותו האישית בלבד.