על הבלוג

אסטרטגיה ומשפט הינו בלוג, בניהולו של עורך הדין ניר גולן, שעוסק בשני היבטים מרכזים הקושרים את עולם התכנון האסטרטגי לעולם המשפט: הראשון והנפוץ שבהם – תכנון וביצוע של אסטרטגיה בזמן ניהולו של ההליך המשפטי. השני, ושבו עוסקים בדרך כלל במידה פחותה – המשפט ככלי אסטרטגי להשגת מטרות.

קרל פון קלאוזוביץ, המפקד הפרוסי הנודע התבטא פעם כי "המלחמה אינה אלא המשך המדיניות בצורות אחרות". מסתבר שלעתים גם ההליך המשפטי הינו המשך המשא ומתן באמצעים אחרים, ולעתים הוא אף מעבר לזה: אמצעי כוחני ומתוחכם להשגת מטרות כלכליות, מסחריות וחברתיות. ההליך המשפטי הוא לעתים כמו לוח שחמט, המחייב את עורכי הדין המשתתפים בו לתכנן

תמונה של כלי שחמט מסודרים על כרך פד"י של בית משפט עליון
שחמט בבית המשפט: הצורך לדעת לתזמן מהלכים

אסטרטגיה ארוכת טווח הצופה מספר מהלכים קדימה. כמו בשחמט, גם בהליך המשפטי חשוב לתכנן את המהלכים בטרם ביצועם ולנסות לצפות את המהלכים של היריב. כמו בשחמט, גם בהליך המשפטי טעות בהזזת הרץ במהלך השלישי עלולה להוביל לשחמט בסיום המסע של היריב.

הבלוג מיועד לעורכי דין, לאנשים הקרובים לתחום המשפטי, ללקוחות צמאי ידע, והוא עשוי לשרת גם בעלי עסקים ובעלי מקצועות חופשים שונים הנתקלים בבעייה משפטית מורכבת או שהם עשויים להיתקל בבעיה שכזו, ולסתם באנשים המתענינים בהליך המשפטי ובאופן השימוש בו. תקוותנו היא ליצור לקוראים ערך מוסף לידע המשפטי שלהם, ולצייד אותם בכלים שיסייעו בתכנון הליכים משפטיים, בעיקר אלו המורכבים והמשתרעים על פני זמן ארוך.

השינויים שחלו במקצוע עריכת הדין בחמש עשרה השנים האחרונות הובילו למהפכה ברמת הייצוג המשפטי בארץ: אם לפני חמש עשרה שנה נעשה רוב הייצוג בבתי משפט על ידי עורכי דין ותיקים ומנוסים – הרי שכיום כשבעים אחוזים מכלל עורכי הדין הפעילים הנם בעלי ותק של פחות מחמש עשרה שנה, ורובם בעלי ותק פחות בהרבה. כתוצאה מכך נוצר חסר בנסיון הדרוש לשם גיבוש אסטרטגיה משפטית, שהנה אחד הדברים החשובים ביותר בניהול תיקים מורכבים. בבתי הספר למשפטים מלמדים עקרונות משפטיים מופשטים, אבל לא מלמדים כיצד לנהל משפט, ולא מלמדים מהי אסטרטגיה משפטית. את החסר הזה שואף הבלוג למלא.

עו"ד ניר גולן הנו עורך דין בתחום דיני החברות. הוא הוסמך לעריכת דין בשנת 1996, לאחר שסיים התמחות במשרד עורכי הדין ד"ר יוסי שגב ושות'. לעו"ד גולן יש תואר שני במשפט מסחרי מאת אוניברסיטת תל אביב, תואר ראשון במשפטים מאת אוניברסיטת תל אביב, ותואר ראשון במדעי המדינה ובהיסטוריה כללית מאת אוניברסיטת חיפה. את עבודת הגמר בתואר השני עשה עו"ד גולן על ניהול של חברות בשיקום ובהקפאת הליכים. עו"ד גולן פרסם לאחרונה את הספר הראשון והיחיד שעוסק כולו באסטרטגיה ובטקטיקה המשפטית, ושמו: אסטרטגיה וטקטיקה במשפט (בורסי, 2018).

תמונה של עו"ד ניר גולן
עו"ד ניר גולן

עו"ד גולן עוסק כיום  בייעוץ אסטרטגי משפטי לעורכי דין ולחברות, שבמסגרתו הוא מלווה מערכות  משפטיות מסוגים שונים ותורם לניהולן מהידע המשפטי-אסטרטגי שרכש במשך השנים, בהתוויית אסטרטגיה בסכסוכים מורכבים, בייעוץ ובגישור לסכסוכי שותפים. כמו כן מעביר עו"ד גולן הרצאות בפורומים שונים בנושא של סכסוכי שותפים ומאבקי שליטה בין בעלי מניות.

אתם מוזמנים להשתמש בעצות שניתנות פה, ואף לשתף אותנו בכל בעיה מענינת שיש צורך בתכנון אסטרטגי-משפטי על מנת לפתור אותה בצורה המיטבית. תקוותנו כי האמור בבלוג יסייע בשיפור החשיבה האסטרטגית-המשפטית ובהרחבת התובנות בדבר הדרך הנכונה בה יש לנהל הליכים משפטים כמו על האופן המיטבי שבו ניתן לנצל הליכים משפטיים במסגרת ראייה כוללת של סכסוך.

בתמונה: סוס על רקע פרסום פסקי דין של בית המשפט העליון

חשוב לציין כי כל האמור בבלוג זה הינו בגדר תיאורים כלליים שמתאימים למצבים כלליים ובוודאי שלא עצות משפטיות פרטניות. לא ניתן להקיש מהאמור בבלוג זה על מקרה כזה או אחר, ואין באמור בו משום ייעוץ משפטי כלשהו. מי שיש לו בעיה משפטית כלשהי חייב להיוועץ עם עורך דין, ואינו יכול להסתמך על עצות שניתנות בבלוג. מי שמשתמש בידע שרכש מהבלוג הזה לצרכים משפטיים – עושה זאת על אחריותו האישית בלבד.