כללי עשה ואל תעשה בסכסוכי שותפים

ימי הקורונה והמשבר הכלכלי בעקבות המגפה גורמים לא רק לקריסה כלכלית של עסקים, אלא גם לפריצת סכסוכים בין השותפים.

ימי הקורונה והמשבר הכלכלי בעקבות המגפה גורמים לא רק לקריסה כלכלית של עסקים, אלא גם לפריצת סכסוכים בין השותפים.

חלק מהסכסוכים מבעבעים מתחת לפני השטח זמן רב וכתוצאה מהמשבר עולים אל פני השטח. חלק אחר הוא תוצאה ישירה של המשבר.

כדי להגיע למהלך הסופי צריך להתכונן מראש
Photo by George Becker from Pexels

סכסוך שותפים הוא לא סוף העולם, אבל הוא יכול לגרום לחיסול עסקים ולקריסת מטה לחמם של השותפים. סכסוך שותפים שלא מטופל כראוי יכול להתפתח לידי משבר כלכלי עמוק שקשה יהיה בהמשך לצאת ממנו.

מטרת רשימה זו היא לתת כמה המלצות שיסייעו לבעלי עסקים שנקלעו לסכסוך עם השותף שלהם (לא משנה לצורך העניין אם הם מאוגדים כחברה בע"מ או כשותפות). לא כל האמצעים האלה הכרחיים וישנם גם אמצעים נוספים. יש אמצעים שמתאימים לעסק אחד ולא מתאימים לעסק אחר, וישנם אמצעים שמתאימים לאדם אחד ולא מתאימים לאחר, כל מקרה לפי נסיבותיו.

הרעיון הוא לתת כמה כללי אצבע שיסייעו במקרה של סכסוך, ומובן שהם לא תחליף לייעוץ מקצועי פרטני.

איסוף מידע

אספו מידע: ידע הוא כוח, ובאמצעות הידע הזה תוכלו להכריע את הסכסוך לטובתכם. חשוב שתדעו כל מה שהשותף שלכם עשה בעסק המשותף, בעיקר דברים שיכולים להשפיע לאחר מכן על ההפרדות ביניכם: הברחת נכסים, הקמת עסק מתחרה, עסקים פרטיים עם לקוחות העסק, שימוש בכספי החברה או משיכת כספים וכך הלאה. כל דבר כזה שתגלו ישמש בהמשך ככלי בידכם לשם יצירת פירוד בתנאים הנוחים ביותר עבורכם.

בדיקת זכויות חתימה

בדקו את זכויות החתימה בחברה/בשותפות: אם כל אחד מכם יכול למשוך כספים מהבנק אתם בסיכון שבוקר בהיר אחד תגלו שהשותף משך כספים מהחברה והוא אינו יכול להחזיר אותם. מקרה נפוץ יותר  מתרחש כשהשותף לוקח התחייבות בשם העסק, ואתם מוצאים עצמכם בעסק המחויב לפרויקט הפסדי. כל עוד שהיחסים ביניכם תקינים – תדאגו לשינוי זכויות החתימה בעסק, כך שאי אפשר יהיה להוציא כספים מהבנק ללא חתימתכם, והשותף לא יוכל על דעת עצמו לקחת התחייבויות בשם העסק.

כדאי לשמור כסף בצד

תשמרו כסף בצד: במקרים רבים סכסוכי שותפים מסתיימים בכך ששותף אחד קונה את חלקו של שותפו בעסק. אם העסק שלכם טוב ואתם עובדים בו, ייתכן שתרצו לנצל את הסכסוך כדי לקנות מהשותף את חלקו. במקרה שכזה תזדקקו לכסף זמין. במצבי משבר אי אפשר לסמוך על הלוואה מבנק. עדיף שיהיו לכם מקורות משלכם.

חיפוש שותף חליפי

חפשו שותף חדש: אם הבעיה עם השותף שלכם היא אישית, יכול להיות שאפשר יהיה למצוא מישהו שירכוש את חלקו בעסק כך שיחליף אותו. עדיף שיהיה זה מישהו שאתם מסתדרים איתו, ושיש לו מקורות כלכליים לקיים את העסק או יכול לתרום לעסק באמצעות עבודה, מומחיות, קשרים או בכל דרך אחרת שמועילה לעסק. חיפוש שכזה לוקח זמן, ועדיף שייעשה לפני שהיחסים עם השותף עולים על שרטון. חשוב מאוד שהחיפוש ייעשה בדיסקרטיות, אתם הרי לא רוצים שהשותף יידע שאתם מחפשים מישהו שירכוש את חלקו, ובוודאי שאינכם רוצים שהלקוחות שלכם ידעו את זה.

לפעמים שווה להתייעץ

תתייעצו, תתייעצו ועוד פעם תתייעצו: כאשר היחסים עם השותף עולים על שרטון העסק עלול בן רגע לקפוא, וקשה יהיה מאוד לנהל אותו. במצב שכזה יש צורך למצוא בדחיפות פתרון למצב, כדי למנוע את הידרדרות העסק. אלא שסכסוכי שותפים הם אחד מהנושאים המורכבים ביותר בעולם המשפט, אין פתרונות "בית ספר" למרבית המצבים שצריך לטפל בהם, ולכל סכסוך צריך לתפור פתרון שיתאים לו באופן מיוחד. דברים אלה לוקחים זמן. לוקח זמן למצוא איש מקצוע מתאים שיטפל בסכסוך, ואף כאשר מוצאים אחד כזה לוקח זמן עד שהוא לומד את החומר, מעכל אותו ומגבש אסטרטגיה. ככל שתקדימו למצוא איש מקצוע לעת צרה, ולשתף אותו בבעיות שבהם אתם עשויים להיתקל כשהסכסוך יפרוץ – כן ייטב.

כללים אלה טובים לשלב שלפני פריצת הסכסוך. כאשר הסכסוך כבר מתרחש יש צורך בפעולות אחרות. לכך אנסה להקדיש מקום ברשימה נפרדת.

מאת: עו"ד ניר גולן

עורך דין מאז שנת 1996, עוסק בחברות, סכסוכי שותפים וייעוץ משפטי-אסטרטגי לעסקים ולעורכי דין

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support