האם להתנגד לדרישה לגילוי מסמכים?

פעמים רבות אנחנו פותחים את המייל ומגלים שהצד שכנגד בתיק זה או אחר שלח לנו דרישה לגילוי מסמכים שאורכה כאורך הגלות. הוא מבקש מאיתנו מסמכים שקשורים לתיק, ויחד איתם מסמכים שלא קשורים לתיק, והרבה מאוד מסמכים שבכלל לא ברור לנו למה הוא ביקש אותם. האינסטינקט הראשון שלנו הוא להתנגד לדרישה, ולכתוב לו שחלק מהמסמכים שהוא ביקש לא רלוונטיים. אם הוא יתעקש לדרוש את המסמכים בבית המשפט – נגיב בתקיפות ונטען שהליך גילוי המסמכים לא נועד לשם דייג.

במקרים רבים התנגדות שכזו היא צודקת. פעמים רבות דרישה למסמכים רבים נועדה להתיש אותנו, או שהיא נובעת מכך שהצד השני לא התעמק בכתבי הטענות ולא השקיע זמן ומחשבה בדרישת המסמכים שלו. יש סיכוי טוב שחלק מדרישותיו יידחו, וכך נזכה בניצחון מוראלי. אבל האם יהיה חכם מצדנו להתנגד? האם תמיד אנחנו צריכים להתנגד לדרישות "הצפה" מסוג זה?

התשובה היא שלא כל מה שנכון וצודק הוא בהכרח חכם. התנגדות לגילוי מסמכים יכולה לפעול לטובתנו, אבל יכולה גם לפעול לרעתנו. השאלה האם להתנגד או לא היא שאלה שכורכת בחובה שיקולים אסטרטגיים וטקטיים נכבדים, ואי-אפשר לפעול בנושא זה על "אוטומט" ולעשות את מה שהאינסטינקט מכתיב לנו, או גרוע מכך – את מה שהלקוח רוצה שנעשה.

גילוי מסמכים ככלי טקטי
לגלות או לא לגלות מסמכים? בתמונה: מלך שחמט לבן מוקף בכלים שחורים של היריב

אם נתנגד לבקשה לגילוי מסמכים ייתכן שנפטר מהצורך לחשוף כמה מסמכים שנדרשנו לחשוף, וייתכן שנוכל להימלט מחשיפת מסמך שלא נוח לנו לחשוף. מצד שני – הגישה בבתי המשפט אשר לגילוי מסמכים היא מרחיבה, וישנו סיכוי רב שהתנגדותנו לגילוי תדחה, ונאלץ לחשוף את המסמכים שלא רצינו לחשוף.

אלא שעצם התנגדותנו לגילוי מסמכים ייתכן שתגרום לבית המשפט ולצד שכנגד לחשוב שהמסמכים שאיננו רוצים לחשוף הם חשובים, וכך היא תגרום להם להתמקד במסמכים אלה בשעת דיוני ההוכחות והסיכומים, ואפשר שמסמכים שבאופן רגיל היו חולפים תחת עינו של בא כוח הצד שכנגד בלי שיבין את חשיבותם, יזכו עכשיו לטיפול מעמיק.

בשל כך, עורכי דין רבים מעדיפים לא להתנגד לבקשה לגילוי מסמכים, ולהעביר את הקרב על המסמכים משדה החשיפה לשדה המשקל. הם עושים כל שביכולתם להראות שאין להם "בעיה" עם המסמך, והוא אינו פועל לרעת לקוחם.

כמובן שמדובר אך ורק בחלק מהשיקולים האסטרטגיים והטקטיים כיצד לנהוג בבקשת היריב לגילוי מסמכים. ישנם שיקולים נוספים וחשובים שצר המקום במסגרת זו מלהכיל. מי שבכל זאת ירצה להתעמק בנושא, יוכל למצוא חומר נוסף בפרק השישי של ספרי אסטרטגיה וטקטיקה במשפט (בורסי, 2018).

מאת: עו"ד ניר גולן

עורך דין מאז שנת 1996, עוסק בחברות, סכסוכי שותפים וייעוץ משפטי-אסטרטגי לעסקים ולעורכי דין

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.