מתלבטים האם להעסיק עו"ד שכיר? הנה כמה טיפים בשבילכם

עשר בלילה היא שעה נהדרת, העיר כולה מוארת באורות ניאון, התנועה בכביש דלילה, אנשים יושבים במסעדות ובבארים. חבל רק שאתם עדיין במשרד, ולא בפעם הראשונה. מאחר שהעבודה הלא נגמרת הפכה כבר לנושא יומיומי, אתם מתחילים לחשוב שאולי אתם כבר לא מסוגלים יותר לעבוד לבד, וזה הזמן לקחת עורך דין או עורכת דין צעירים שיקלו מעט את עומס העבודה ממכם. חושבים על זה, אבל קשה לעשות את הצעד. מאוד מפחיד לדעת שהוצאות המשרד שלכם יקפצו עכשיו בצורה דרסטית: משכורת נוספת, תנאים נלווים, חדר נוסף, מכשיר טלפון נוסף, הגברת הלחץ על מזכירות המשרד. וחוץ מזה, למי יש זמן להתחיל ללמד עכשיו את השכירים כיצד לעשות את העבודה, וכמובן גם להשקיע כל יום מספר שעות בלפקח עליהם ולבדוק שהם לא עושים לכם פאשלות. מצד שני – כמה אפשר לשבת במשרד עד לשעה עשר בלילה?

אז מה עושים?

הנה נתון שכדאי שתדעו: הוספת עורך דין שכיר למשרד מקפיצה את ההוצאות, אבל במקרים רבים גם מגדילה את ההכנסות. איך זה קורה? פשוט מאוד, ברגע שאתם מתפנים קצת מהעבודה השוטפת פתאום יש זמן לגייס לקוחות. ככל שאתם יוצאים יותר מהמשרד ומסתובבים יותר בקרב בני אדם – כך יגדל מספר הלקוחות שלכם. לקוחות חדשים לא מגיעים מישיבה עד מאוחר במשרד, הם כן מגיעים מהליכה לימי עיון וכנסים, פעילות חברתית וציבורית ואפילו רביצה יומיומית בפייסבוק. מצד שני – עד שתכנס הכנסה נוספת למשרד אתם עלולים למצוא עצמכם תקופה ארוכה שוברים תוכניות חיסכון בשביל לשלם את המשכורות וההוצאות החדשות שנולדו לכם.

לפני שאתם מחליטים להעסיק עורכי דין שכירים, כדאי שתבדקו היטב האם לחץ העבודה המטורף שבו אתם נמצאים הוא זמני, או שהוא נמשך כבר תקופה ארוכה, ומה צפוי להיות איתו בעתיד. אם אתם משוכנעים שהלחץ מתמשך ואף יגבר, סימן שאין לכם יותר מדי ברירות, אלא להעסיק שכירים. אם אתם חושבים שתוכלו להחזיק מעמד עד הפגרה, אז אל תעשו בינתיים כלום, ותשקלו שוב מאוחר יותר מה לעשות.

בינתיים כדאי שתקחו עט ונייר ותחשבו היטב מה עלות החזקת השכירים: תבררו כמה המשכורת המקובלת כיום בשוק לשכיר במשרד קטן, תבדקו מה הבדלי המשכורת בין עורכי דין שזה עתה קיבלו רישיון לבין כאלה שיש להם כבר ותק של שנה או שנתיים, ותבדקו היטב מה התנאים הסוציאליים והנלוות שתצטרכו לשלם בנוסף למשכורת. תוכלו להיעזר בסטטיסטיקות שמוציאות חברות מידרוג שונות לגבי השכר המקובל לעורכי דין, וכמובן ברואי החשבון שלכם בכל מה שקשור לתנאים סוציאליים. בנוסף, תבדקו האם אתם יכולים לשכור חדר נוסף במשרד שבו אתם עובדים או שיש צורך לעבור למשרד חדש וגדול יותר. כמובן שצריך לחשב מה עלויות השכירות הנוספות. אל תשכחו לחשב מה העלות של החזקת קו טלפון נוסף, וכמובן שישנן גם עלויות חד פעמיות, כגון: רכישת מחשב נוסף.

אם לאחר שסיימתם את החישוב אתם מגלים שהעסק יכול להחזיק את עצמו, ואין צורך לשבור תוכנית חיסכון או לקחת הלוואה לשם החזקת השכיר, אז כנראה שהגיע הזמן להתחיל לחפש. כדאי אבל לשאול את עצמכם שאלה נוספת, והיא – האם העיתוי לתחילת העסקתו של עורך הדין השכיר הוא נכון. המצב הכלכלי צפוי להיות קשה בזמן הקרוב, בעיקר לעורכי דין שעורכים בחוזים. מצד שני, כשהמצב קשה עולים מספר התיקים של פירוקים, פשט"ר וכן עולה כמות הסכסוכים שמגיעים לבית המשפט. אם המשרד שלכם בצד הנכון של המשוואה הזו, כלומר, עוסק בתחום שצפוי להתפתח בתקופה של משבר כלכלי, סימן שהעיתוי לתחילת החיפושים הוא עכשיו.

עוד שאלה שתצטרכו לשאול, וגם להיות כנים מאוד עם עצמכם לגבי התשובה עליה, היא, האם אתם מתאימים להחזיק שכיר. לא כל אחד יודע לנהל צוות, ולא כל אחד יודע כיצד לגרום לכפופים לו לעבוד. ישנם אנשים שעובדים מצוין, אבל לא יודעים לגרום לאחרים לעבוד. בנוסף, יכול להיות שאתם סוליסטים, ואוהבים לעשות הכל לבד. אם אתם לא מסוגלים לסמוך על אף אחד שייעשה את העבודה שלכם כמו שצריך – כנראה שהעסקת שכירים היא לא ממש בשבילכם. תזכרו שלתת למישהו לבצע את העבודה פירושו של דבר הוא לשחרר קצת שליטה, ולהתפשר עם התוצאה הסופית. כתבי בי הדין שייצאו מעתה ממשרדכם לא יהיו ברמה ובגימור שאתם אוהבים, ובחוזים יהיו ניסוחים מסורבלים שאתם לא רגילים אליהם. יכול להיות שעם הזמן השכירים ילמדו את עבודתם והתוצר שלהם יהיה לשביעות רצונכם, ויכול להיות שלא. יכול גם להיות שבסופו של דבר התוצאה אכן תהיה טובה, אבל זה יקרה רק בעוד חמש שנים. תזכרו גם שברגע שיהיו במשרד שכירים גם החופש שלכם ייפגע. לא תוכלו להיעדר תקופות ארוכות מהמשרד או לצאת כל פעם שמתחשק לכם. תמיד תצטרכו להיות עם היד על הדופק, לוודא שנתתם לשכירים מספיק עבודה, שהם מבצעים אותה, ושאתם זמינים כדי לתת להם תשובות לשאלות שיתעוררו תוך כדי ביצוע העבודה.

את התשובה האמיתית לשאלה האם אתם זקוקים לעורכי דין שכירים, האם ביכולתכם להרשות לעצמכם לשכור עורכי דין שכירים, והאם אתם מתאימים להחזקת שכירים – רק אתם תוכלו לתת. ככל שתהיו כנים יותר עם עצמכם בתשובות לשאלות שהועלו פה, כך ההחלטה שלכם צפויה להיות טובה יותר. אבל בסופו של דבר תצטרכו לקבל החלטה ולשאת בתוצאות שלה אם היא לא תהיה טובה במיוחד.

מאת: עו"ד ניר גולן

עורך דין מאז שנת 1996, עוסק בחברות, סכסוכי שותפים וייעוץ משפטי-אסטרטגי לעסקים ולעורכי דין