ספירת העומר במערכת המשפט

הזמן שבין החזרה מפסח לבין תחילתה של פגרת הקיץ של בתי המשפט נחשב לאחת התקופות המלחיצות ביותר במשרדי עורכי הדין ובבתי המשפט. זו תקופה של מירוץ נגד הזמן, להספיק לסיים או לקדם תיקים עד לתחילתה של הפגרה. הפגרה שמסתיימת בתחילת חודש ספטמבר עלולה להיות מאוד ארוכה, בעיקר בשנים שתקופת החגים נופלת בתאריך מוקדם. מהטעם הזה, ישנם דברים שאם לא ניתן יהיה לסיים אותם בשלושת החודשים הקרובים – הם יאלצו להמתין עד לחודש נובמבר. אם מוסיפים לכך את בוא האביב ועמו את שעון הקיץ שנכנס לתוקף בימים אלה, אפשר להבין מדוע שעות העבודה במשרדי עורכי הדין עומדות להיות מאוד ארוכות בחודשים הקרובים, מפלס הלחץ עומד לעלות, ולהקרין על כל המערכת המשפטית. מאחר וקיים לחץ עצום של עבודה בתקופה הזו, קשה מאוד לעשות דברים נוספים בחודשים אלה חוץ מלעבוד על תיקים קיימים.

מכאן שאם אתם מתכננים איזה שהם שינויים במשרד שלכם, כנראה שבתקופה הקרובה יהיה קשה מאוד להוציא אותם אל הפועל. זה לא זמן לרענן את הצוות, לדון במשכורות, להחליף משרד או אפילו לשפץ את הקיים, ואפילו לא זמן לעסוק בגיוס לקוחות חדשים.

אז מה כן אפשר לעשות בזמן הזה? הכי חשוב זה לדאוג שהלחץ לא יגרום לבריחת לקוחות. רוב האנשים עסוקים בתיקים שלהם ולא ממש מתעניינים בסדר העדיפויות של עורך הדין. אדם שאמור להתקיים דיון בתיק שלו בעוד חצי שנה, והוא רוצה להתייעץ בנושא עם עורך הדין שלו – עלול שלא לגלות הבנה לכך שאתכם הרבה יותר מעניין להכין את תיק ההוכחות הענק של שבוע הבא, או לסיים הלילה עסקה למכירת חברה כלשהי. הוא רוצה להתייעץ, ומצפה שתמצאו זמן סביר בשביל לשבת איתו, כאשר זמן סביר עבור הישראלי הממוצע נע בין שעתיים לבין יום עבודה אחד במקרה הטוב.

דווקא עכשיו, כשאתם בלחץ גדול, קיים חשש שכמה מלקוחותיכם יימצאו זמן לבקש את התיק חזרה, משום שמצאו עורך דין צעיר שאמנם פחות מנוסה ובקיא בחומר ממכם, אבל יש לו המון זמן לשבת עם הלקוח ולייעץ לו, ומבחינת הלקוח, ייתכן שתשומת הלב היא הדבר הכי חשוב בחבילה הזו שנקראת "יחסי עורך דין – לקוח". מאחר שלא רצוי לאבד לקוחות, רצוי להיות רגיש לכל סימן של חוסר שביעות רצון מצד הלקוח לכך שאין לכם זמן עבורו ולמצוא את הדרך להסביר לו בעדינות שהוא לא פחות חשוב מכל לקוח אחר במשרד. משפטים כמו "התיק שלך יותר חשוב לי מהתיק שאני מטפל בו כרגע, אבל התיק שאני מטפל בו כרגע קבוע למחר" מאוד יכולים לעזור כעת. מאוד חשוב לשתף את הלקוח בלחץ שבו אתם נמצאים, ולדאוג לזכות באמפטיה שלו. חשוב להדגיש ללקוח שעכשיו אתם בלחץ מטורף, אבל אחרי החמישה עשר ביולי אתם מתפנים לחלוטין, ויהיה לכם המון זמן לשבת איתו בניחותא ולתכנן את האסטרטגיה הרצויה בתיק שלו.

דבר נוסף שחשוב לעשות בתקופה הזו היא להסביר לצוות, בעיקר למתמחים ועורכי דין צעירים, שהלחץ שמורגש במשרד כרגע הוא זמני, ויחלוף עם תחילת הפגרה. חשוב שהצוות יבין שנדרשת עכשיו השקעה חד פעמית, ואחר כך יהיה הרבה יותר רגוע. זה הזמן לשקול גם את תוכנית הפינוקים והגיבוש לצוות לתקופת הפגרה. יום כיף בגליל בחודש אוגוסט, לכל צוות המשרד, יכול בהחלט להתקבל כפיצוי נאות לכל העבודה הקשה עד אז.

והכי חשוב, לשמור על מצב הרוח שלכם. זהו הרבעון האחרון של שנת המשפט הנוכחית, הזדמנות מצויינת לסיים תיקים ולגבות שכר טרחה, שיהיה מהיכן לממן את החופשה שאתם מתכננים בקיץ עם הילדים. כל הדברים האחרים שנורא חשוב לכם לעשות במשרד, יוכלו לחכות עד הפגרה.

 

 

מאת: עו"ד ניר גולן

עורך דין מאז שנת 1996, עוסק בחברות, סכסוכי שותפים וייעוץ משפטי-אסטרטגי לעסקים ולעורכי דין

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.