המצב הביטחוני מפרק שותפויות

המצב הביטחוני ששורר במדינה בשבוע האחרון מביא לגילויים של אחדות בתוך העם: שכנים שבקושי הכירו אחד את השני מוצאים עצמם מרכלים במקלט בזמן אזעקות, אנשי שמאל וימין שמתווכחים כל השנה מאוחדים כנגד החמאס, אנשים מסכימים בקלות על ארכות בביצוע חיובים חוזיים, ואפילו בתי משפט נעתרים בקלות יתרה לדחיית מועדי דיון.

אבל ישנה קבוצת אוכלוסיה אחת שהמצב הביטחוני דווקא גורם לפרימת היחסים בתוכה. הכוונה היא לשותפויות בעסקים קטנים. זה יכול להיות שנים או יותר אנשים שמנהלים עסק ביחד, או בעלי מניות בחברות קטנות. אנשים אלו פועלים כל השנה יחדיו לצורך קידום האינטרס המשותף שיש להם בעסק שבבעלותם, כאשר הדלק שמניע את השותפות הוא רווחיה. בין שותפים בחברות קטנות ישנם מתחים סמויים כל העת: תמיד ישנו צד שמרגיש שהוא תורם לשותפות יותר מהצד האחר אבל מקבל ממנה פחות ביחס להשקעתו, תמיד מישהו מרגיש שהצד השני "תופס עליו טרמפ" בין אם מבחינה כספית ובין מבחינת כוח עבודה.

כל עוד שהעסק מרוויח המתחים הללו נשארים סמויים מהעין ולא מפריעים לתפקודו התקין. אך ברגע שישנה ירידה בהכנסות, או איום של ירידה בהכנסות, המתחים הללו עולים על פני השטח בעצמה רבה, ומסוגלים לפרק עסקים מצוינים. כאשר המצב הביטחוני מתדרדר – ישנה ירידה בפעילות העסקים, ירידה ברווחים וחשש להמשך פעילותו של העסק. מצב שכזה גורם למתחים קיימים בין שותפים להתפרץ, ולא בהכרח באופן ענייני. לירידה בהכנסות מצטרף המתח מהמצב הביטחוני. השותפים הם בני אדם, והם חוששים שיקרה משהו להם או לילדיהם. קשה לעבוד במשך היום בעסק כאשר כל רגע עלולה להישמע אזעקה שתשאיר את בעלי העסק בדילמה האם למהר להגיע למקום מוגן ולהסתכן באבדן סחורה עקב גניבה או באבדן לקוחות, או להישאר לעבוד ולהסתכן בנפילת טיל.

לקבלת עדכונים שוטפים ומאמרים נוספים, חפשו אותנו בפייסבוק

כאשר עולה מפלס המתח בין השותפים צצות אל פני השטח כל מיני בעיות שעד עתה הודחקו. כל אחד מהשותפים מתחיל לשאול עצמו האם הוא מקבל מספיק מהעסק ביחס לצד השני, והאם שותפו תורם לעסק כפי שהוא תורם. הדבר מתחיל במחשבות ולפעמים עובר לטיעונים, הקנטות ואפילו צעקות. ישנם מקרים שבהם הטענות ההדדיות גובלות בקטנוניות. לדוגמא, יוסי והדר מנהלים חנות לממכר מתנות. יוסי מתגורר בכפר סבא והדר בתל אביב. בכפר סבא לא היו נפילות של טילים בזמן שתל אביב מאוימת כל העת. לכן, לדעתו של יוסי, כשהוא מגיע לעבודה הוא תורם לעסק הרבה יותר מהדר, שכן הוא מוותר על שהיה במקום בטוח למען העסק, זאת בזמן שהדר בכל מקרה ישהה בתל אביב. הדר לעומתו חושב שיוסי צריך להתחשב בו, משום שבזמן שיוסי ישן בלילה בבטחה בכפר סבא – הדר לא עצם עין כי חשש שלא יישמע את האזעקה. הן הדר והן יוסי מצפים לקבל הערכה והתחשבות משותפיהם בגלל המצב המיוחד, ושניהם מתאכזבים כשהדבר לא קורה.

כל עוד שהמצב הביטחוני משתרע על פרק זמן קצר, רוב השותפויות יידעו להתגבר עליו, אבל אם המצב יימשך כך עוד זמן יהפכו המריבות הקטנוניות למריבות של ממש, ואלו עלולים להוביל למאבקי שליטה ולפירוק עסקים.

מאת: עו"ד ניר גולן

עורך דין מאז שנת 1996, עוסק בחברות, סכסוכי שותפים וייעוץ משפטי-אסטרטגי לעסקים ולעורכי דין

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.