הליכי גילוי מסמכים

גילוי מסמכים – שלב מקדמי חשוב בהליכים אזרחים שבו כל צד למשפט חושף בפני הצד השני את כל החומר שיש ברשותו, שקשור למשפט, ושבכוונתו להסתמך עליו במהלך המשפט. שלב גילוי המסמכים חשוב כדי למנוע הפתעות במהלך המשפט, וכדי שכל צד יוכל להתכונן כראוי למשפט.

ישנם הליכים שבהם גילוי המסמכים הוא מוקדם, ונעשה עם הגשת התביעה, כגון: הליכים בבית המשפט לעניני משפחה והליכים בתביעות בסדר דין מהיר, וישנם הליכים שבהם אין באופן אוטומטי גילוי מסמכים בכלל, כגון: המרצת פתיחה. ואולם, ככלל, במהלך ישיבות קדם המשפט מתקיים הליך גילוי המסמכים בין הצדדים.

הליך גילוי המסמכים הוא רחב ובית המשפט יורה לגלות כל מסמך שקשור לעניין הנדון, אלא אם כן הוא נופל לגדר החריגים הקבועים בפסיקה, כגון: חריג הדיג – כלומר כשצד מבקש מסמך מסויים רק בגלל שהוא רוצה לדוג מסמכים שמצויים בידי הצד השני בכדי להסתמך עליהם במשפטו. חריגים נוספים לגילוי הרחב הם החסיונות. כך למשל התכתבות בין עורך הדין לבין לקוחו היא חסויה וניתן שלא לגלותה.

אי קיום צו לגילוי מסמכים יגרום לכך שלא ניתן יהיה להציג את המסמכים שלא גולו במסגרת שמיעת הראיות בתיק, במקרים קיצוניים רשאי בית המשפט למחוק כתב תביעה או כתב הגנה לבעל דין שלא קיים את החובה לגלות מסמכים.

 

נהניתם לקרוא? הירשמו לבלוג ותקבלו עדכונים שוטפים ישירות למייל!!!

להרשמה הכניסו את כתובת המייל שלכם

Delivered by FeedBurner

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support